Skip to Content

Відновлення фасадних систем теплоізоляції, пошкоджених внаслідок бойових дій

Фасадні системи теплоізоляції, пошкоджені внаслідок бойових дій: нормативна база, види пошкоджень, підготовка, рекомендації та етапи робіт з їх усунення 

Нормативна база

Питання організації та виконання першочергових робіт з відновлення пошкоджених внаслідок бойових дій будівель та споруд регулюються, окрім діючих нормативних документів (ДБН В.2.2-15:2019 «Житлові будинки» та ДСТУ Б В.1.2-18:2016 «Настанова щодо обстеження та визначення технічного стану будівель та споруд»), ще й такими підзаконними нормативно-правовими актами:

  • Порядок виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд (постанова КМУ від 19 квітня 2022 р. № 473)

    До звіту за результатами обстеження будівель, пошкоджених внаслідок бойових дій додається акт обстеження.

  • Методика обстеження будівель та споруд, пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, бойових дій та терористичних актів (наказ Міністерства розвитку громад та територій України 28.04.2022 року № 65)

    Акт повинен містити інформацію щодо визначеної за результатами обстеження категорії пошкоджень об’єкта (відповідно до кількісних та якісних характеристик пошкоджень):

01

Наявні незначні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, але без порушення вимог щодо механічного опору та стійкості - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом ремонту або капітального ремонту;

02

Наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про необхідність виконання робіт щодо часткового демонтажу частин об’єкта або його окремих конструкцій, підсилення об’єкта або його окремих несучих та огороджувальних конструкцій - рекомендовано виконання робіт з відновлення шляхом капітального ремонту або реконструкції;

03

Об’єкти непридатні для використання за цільовим призначенням, що повністю втратили свою економічну цінність, наявні пошкодження несучих та огороджувальних конструкцій, ступінь та характер яких свідчить про небезпеку аварійного обвалення об’єкта - рекомендовано виконання невідкладних робіт щодо демонтажу (ліквідації) об’єкта

Види пошкоджень

Рекомендація при пошкодженні фасадної системи теплоізоляції

Пошкодження фасадної системи теплоізоляції в наслідок бойових дій (локальні руйнування від куль, уламків ракет та снарядів, відшарування в наслідок вибухової хвилі, збільшення розмірів тріщин або сколів, наявність зон відшарування та руйнування опоряджувального та захисного шарів, відхилення конструкцій фасадної теплоізоляції від вертикалі) без пошкоджень несучих огороджувальних конструкцій рекомендується відновлювати шляхом ремонту або капітального ремонту

ВАЖЛИВО

На етапі підготовки до відновлення пошкоджених фасадних систем виконують технічний візуальний огляд та технічне інструментальне обстеження для виявлення кількості незначних та значних дефектів фасадної системи та вибору оптимальної ефективної технології відновлення.

Згідно з ДСТУ-Н Б В.2.6-88, ознаками відмов зовнішніх стін з фасадною теплоізоляцією слід вважати виникнення зон руйнування на поверхні опоряджувально-захисного шару площею понад 0,15 м2 на 1 м2 кількістю більше двох, наявність на внутрішній поверхні зовнішніх стін утворень грибка, цвілі та плісняви в більше ніж двох приміщеннях з нормальним експлуатаційним тепловологісним режимом відповідно до ДБН В 2.6-31.

Стан відмови зовнішньої стіни з фасадною теплоізоляцією ліквідується під час капітального ремонту матеріалами Ceresit за технологічною картою від «Хенкель Баутехнік (Україна)». Капітальний ремонт полягає в виправленні пошкоджень і дефектів фасадної теплоізоляції і повинен бути терміново виконаний при виявленні ознак відмов зовнішньої стіни з фасадною теплоізоляцією.

  • Усунення незначних та значних дефектів та механічних пошкоджень фасадної теплоізоляції здійснюють матеріалами Ceresit підчас поточних ремонтів за технологічною картою від «Хенкель Баутехнік (Україна)».
  • Технологія Ceresit по відновленню пошкоджених фасадів дозволяє виконати роботи на ділянках будь-яких розмірів та на будинках будь-якої поверховості.
  • Фасадна система теплоізоляції, відремонтована (відновлена) матеріалами Ceresit відповідає вимогам ДБН В 2.6-31, ДБН В.2.6-33, ДСТУ Б В.2.6-36, зберігає свої проектні властивості та термін експлуатації.

Підготовка

Демонтувати/видалити зруйновані елементи теплоізоляції; ділянки окреслити прямими лініями (по відкосам, підвіконням, рустам, карнизам);

Відремонтувати (за потреби) стіну/огороджувальну конструкцію

Вставити/замінити/закріпити віконний профіль

Вставити/замінити склопакет;

Виконати ремонт покрівлі та інженерних систем для унеможливлювання потрапляння вологи в шар утеплювача

Пошкодження фасадної теплоізоляції та рекомендації з відновлення

При виконанні робіт з відновлення пошкоджень фасадної теплоізоляції вологість шару утеплювача та огороджувальної конструкції не повинна перевищувати допустимі нормативні значення

За наявності біологічних уражень (грибок, пліснява та ін.) обробити поверхню бактерицидною ґрунтівкою Ceresit СТ 99 у відповідності до технічного опису.

Не виконання ремонту пошкоджених фасадів протягом певного часу під впливом опадів та перемінної температури призведе до ще більших руйнувань теплоізоляційної системи, втраті ізоляційних властивостей, можливим відокремленням та падінням часток матеріалу, що несе загрозу здоров’ю та життю людей.

Кіптява від локальної пожежі

Очистка фасаду від кіптяви та сажі, що залишилися в наслідок локальної пожежі виконують наступним чином

  • Суха механічна очистка кіптяви та сажі щітками
  • Волога очистка традиційними миючими засобами
  • Стійкі плями від кіптяви та сажі видаляють очищувачом Ceresit CL55 або розчинами неорганічних кислот (соляної, оцтової), уайт-спірітом, нефрасом та ін.
  • Промити фасад чистою водою. Після висихання пофарбувати фасадними фарбами Ceresit

Тріщини

Неглибокі тріщини в декоративному шарі, без розтріскування/розриву армованого захисного шару, розшити та заповнити клеєм-герметиком Ceresit CB 300. Пофарбувати фасадними фарбами Ceresit

У разі розриву армованого шару видалити зруйнований матеріал, зберігаючи шар утеплювача. Вкласти смугу сітки Ceresit СТ 325 з нахлестом 100 мм в обидва боки від тріщини використовуючи Ceresit СТ 100 або Ceresit СТ 85 для ППС та Ceresit СТ 87 для МВ.

Місце ремонту окреслити рівними лініями для стикування з існуючими шарами матеріалів. Відновити шар відповідної декоративної штукатурки Ceresit або пофарбувати фасад фарбами Ceresit.

Пошкодження від куль, невеликих уламків снарядів

У разі відсутності руйнувань теплоізоляційного шару та відшарувань утеплювача від стіни виконати ремонт згідно з пунктом "Кіптява від локальної пожежі"

За наявності руйнувань теплоізоляційного шару та відшарувань утеплювача від стіни виконати ремонт наступними кроками

  1. Ділянку окреслити прямими лініями
  2. Видалити зруйновані елементи системи теплоізоляції
  3. Підсилити зчеплення зі стіною існуючої системи теплоізоляції, що межує із зруйнованою ділянкою та відшарувалась (підпінити клей-піною Ceresit CT 84)
  4. Приклеїти вставки утеплювача відповідної форми (клеї Ceresit CT 84, Ceresit CT 85, Ceresit CT 100 для ППС та Ceresit CT 87 для МВ). Ділянку окреслити прямими лініями. Закріпити за потреби дюбелями
  5. Нанести захисний армований шар з нахлестом нової сітки на існуючу не менше 100 мм (Ceresit CT 85, Ceresit CT 100 для ППС та Ceresit CT 87 для МВ)
  6. Влаштувати декоративний штукатурний шар Ceresit з відповідною фактурою. Стикувати з існуючою штукатуркою по прямим лініям (відкосам, підвіконням, рустам, карнизам)
  7. Пофарбувати відновлену ділянку або весь фасад фарбами Ceresit

Пошкодження від уламків снарядів та ракет та вибухової хвилі

За наявності руйнувань теплоізоляційного шару та відшарувань утеплювача від стіни виконати ремонт наступними кроками:

  1. Ділянку окреслити прямими лініями по відкосам, підвіконням, рустам, карнизам.
  2. Видалити зруйновані елементи системи теплоізоляції та стіни
  3. Відновити втрати стіни та вирівнювального штукатурного шару матеріалом Ceresit CT 29 та Ceresit CT 24
  4. Підсилити зчеплення зі стіною існуючої системи теплоізоляції, що межує із зруйнованою ділянкою та відшарувалась (підпінити клей-піною Ceresit CT 84)
  5. Приклеїти нові теплоізоляційні плити (клеї Ceresit CT 84, Ceresit CT 85, Ceresit CT 100 для ППС та Ceresit CT 87 для МВ). Ділянку окреслити прямими лініями. Закріпити плити дюбелями згідно проектної схеми дюбеління
  6. Нанести захисний армований шар з нахлестом нової сітки на існуючу не менше 100 мм (Ceresit CT 85, Ceresit CT 100 для ППС та Ceresit CT 87 для МВ)
  7. Влаштувати декоративний штукатурний шар Ceresit з відповідною фактурою. Стикувати з існуючою штукатуркою по прямим лініям (відкосам, підвіконням, рустам, карнизам)
  8. Пофарбувати відновлену ділянку або весь фасад фарбами Ceresit

Рекомендації щодо відновлення фасадів без системи теплоізоляції

Ремонт пошкодженого фасаду будинку без системи теплоізоляції, звісно, може бути виконаний відповідними матеріалами Ceresit.

Але в цьому разі такі стіни не відповідатимуть діючим нормативним документам за вимогами енергоефективності, не забезпечать комфортних умов проживання та слугуватимуть причиною величезних фінансових втрат на опалення

Значно ефективніше в такій ситуації та майже за такі ж кошти, виконати невеликий дешевий ремонт для підготовки стіни та влаштувати фасадну систему теплоізоляції Ceresit, яка вирішить питання і енергоефективності, і естетичного вигляду будинку, і комфорту проживання.

ВАЖЛИВО

Наведена інформація з відновлення пошкоджених фасадів не є документом для проведення робіт. Перед виконанням ремонтно-відновлювальних робіт необхідно звернутись до представника Хенкель Баутехнік (Україна) для безкоштовної розробки детальної технологічної карти на відновлення пошкодженого фасаду

Акція #ceresithelp

Ceresit інвестує у відновлення пошкоджених домівок українців

Отримайте можливість часткового відшкодування коштів, витрачених на ремонт житла, яке зазнало пошкоджень внаслідок бойових дій

Компенсація до 20 000 грн