Щоб було зручніше переглядати сайт, будь-ласка поверніть свій пристрій у горизонтальне положення.

Приємного користування :)
Гаряча лінія0-800-308-405
До переліку рекомендацій

Гідроізоляція фундаменту

Волога в ґрунті присутня завжди. Це й ґрунтові води, і фільтраційна вода, і вологість в самому ґрунті... Все це впливає на фундамент і, якщо його не захищати, поступово руйнує його. Захистити фундамент можна двома способами: створити дренаж і провести гідроізоляцію фундаменту. Дренажна система дозволяє відвести воду від самої будівлі, а гідроізоляція не дозволяє волозі проникати у фундамент. Може застосовуватися і комбінований метод при високому рівні ґрунтових вод та низькому коефіцієнті фільтрації ґрунтів.


Роботи з гідроізоляції фундаментів слід виконувати з урахуванням таких чинників:
 • інженерно-геологічні та гідрологічні умови району (наявність / відсутність ґрунтових вод)
 • глибина закладення фундаменту
 • інтенсивність атмосферних опадів протягом року та тривалість танення снігу весною
 • щільність міських водопровідних та каналізаційних комунікацій
 • побудова великих протяжних об'єктів (наприклад, метрополітену)

Вертикальна гідроізоляція

Вертикальна гідроізоляція стін оберігає зовнішні стіни від бокового надходження вологи. Розташовується від підошви фундаменту до області розбризкування дощової води. Має бути розрахована на вплив водного навантаження, виходячи з прийнятої розрахункової схеми. По висоті стін фундаменту конструкція гідроізоляції може бути різною. У місцях виведення горизонтальної ізоляції і стиків вертикальної гідроізоляції необхідно забезпечити надійне з'єднання і захист від проникнення води. Перед тим, як засипати котлован, необхідно передбачити технологічні і конструктивні заходи, спрямовані на запобігання механічним пошкодженням гідроізоляції. До таких заходів належать вибір ґрунту і товщина шару, який засипається, облаштування захисних екранів з азбоцементних листів рулонних матеріалів, пінополістирольних плит та іншi.


Горизонтальна гідроізоляція

Горизонтальна гідроізоляція стін захищає стіни від капілярного всмоктування води. Зазвичай створюються дві горизонтальні гідроізоляції: одна на поверхні фундаментних плит в місці опори стін, а інша - під перекриттям підвалу. Коли перекриття підвалу знаходиться дуже низько (техпідпілля), у зовнішніх стінах необхідно облаштовувати додаткову зовнішню гідроізоляцію. За стандартом, вона повинна бути не нижче 30 см над рівнем землі. Але якщо майданчик навколо будівлі має тверде покриття і область розбризкування дощової води вище стандартної – не нижче ніж 50 см. Горизонтальну гідроізоляцію необхідно надійно з'єднувати з вертикальною гідроізоляцією зовнішніх стін, а також з горизонтальною гідроізоляцією плити дна або підлоги підземної споруди.


fundament 1.jpg


Основні види гідроізоляції за способом нанесення

 • обмащувальна
 • обклеювальна
 • штукатурна
Обмащувальна гідроізоляція – це багатошарові водонепроникні покриття та еластичні мембрани завтовшки до 3 мм. Вони виробляються з бітумних, бітумно-полімерних (гарячого і холодного нанесення) мастик та емульсій, полімерних і полімерцементних (жорстких та еластичних) розчинів. Обмащувальна гідроізоляція застосовується для антифільтраційного, протикапілярного та антикорозійного захисту залізобетонних, бетонних і цегляних конструкцій. Нанесення плівкоутворюючих, рідких і пастоподібних матеріалів проводиться за допомогою простих будівельних інструментів (малярних тертків, зубчастих шпателів, напівтертків). Іноді застосовується напилювання. У місцях підвищеного утворення тріщин (деформаційні шви, стики, сполучення, примикання і т.п.) гідроізоляційні покриття та мембрани можуть посилюватися армуючими склосітками або технічними тканинами.


Обклеювальна гідроізоляція – це багатошарові водонепроникні еластичні мембрани завтовшки до 5 мм з рулонних бітумно-полімерцементних (1-3 шари) і самоклейких плівок (1 шар). Застосовується для антифільтраційного, протикапілярного і антикорозійного захисту залізобетонних, бетонних і цегляних конструкцій. Нанесення рулонних матеріалів проводиться за допомогою газового пальника. Самоклейкі плівки притискають до основи і розгладжують валиком. Обклеювальна гідроізоляція відрізняється підвищеною адгезією до мінеральних основ, водонепроникністю, стійкістю до тріщин. Однак часто потрібне облаштування додаткових захисних конструкцій - стяжок, притискних стінок та інших. Штукатурна гідроізоляція – це багатошарові гідроізоляційні покриття завтовшки до 20 мм (у гідротехнічному будівництві – до 50 мм) з бітумно-полімерцементних (жорстких) розчинів для антифільтраційного і протикапілярного захисту залізобетонних, бетонних і цегляних конструкцій в умовах невисокого позитивного впливу водного навантаження.


Штукатурна гідроізоляція відрізняється від обмазувальної меншою рухливістю нанесених сумішей, які включають крупніші наповнювачі, а також більшою товщиною покриття (4-20 мм). Цей вид захисту створюється на основі мінерало-цементних розчинів з домішками для підвищення водонепроникності полімербетонів, холодних і гарячих асфальтових мастик і розчинів, литого асфальту та інших. Недоліком штукатурної гідроізоляції з мінерально-цементних розчинів є низька стійкість до утворення тріщин. Проблема асфальтової гідроізоляції полягає в необхідності наносити її гарячим способом.


Причини пошкодження гідроізоляції
 • помилки під час проектування (не враховується рівень ґрунтових вод, їхня агресивність і т.д.)
 • використання біологічно нестійкого матеріалу
 • старіння, корозія, руйнування
 • механічні пошкодження (тріщини у стіні, фундаменті, відмостку)
 • підняття рівня ґрунтових вод вище розрахованого
 • підсипання ґрунту навколо будівлі вище рівня гідроізоляції
 • неправильний вибір гідроізоляційного матеріалу
 • неякісно виконані роботи з облаштування гідроізоляції
Найчастіше пошкоджуються місця сполучення вертикальної і горизонтальної гідроізоляції на стиках монолітних та збірних конструкцій, місця вводу / виводу інженерних комунікацій, сполучення гідроізоляції на елементах конструкцій з різних матеріалів.


Якість і довговічність гідроізоляційного шару залежать від міцності підготовки поверхні. Надійне зчеплення з основою, суцільне покриття і рівномірна товщина гідроізоляційного покриття забезпечуються якісним вирівнюванням, очищенням та сушінням. За необхідності проводять ґрунтування ізольованої поверхні, а також ретельну підготовку і виконання сполучень, дотиків і швів.


Під час підготовки бетонних і цегляних елементів усувають нерівності, обрізають виступаючу арматуру, закладають раковини і поглиблення. Спосіб вирівнювання бетонної поверхні, видалення з неї цементної плівки і забруднень залежить від виду гідроізоляції. Зазвичай вирівнювання проводять за допомогою ручних електро- або пневмоінструментів для сколювання бетону, піскоструминними апаратами або шліфувальними машинами.


В окремих випадках ізольовані поверхні поганої якості вирівнюють, створюють суцільну цементно-піщану стяжку або обштукатурюють. Пил та сміття з поверхні підготовлених ділянок видаляють промисловим пилососом, стислим повітрям від компресора або струменем води під високим тиском. Сполучення, місця дотику та шви на ізольованій поверхні закладають, як правило, до створення основного гідроізоляційного покриття.